piątek, 17 stycznia 2014

Kālī - Wielka Bogini Hinduistycznego Panteonu.


Kālī - Wielka Bogini Hinduistycznego Panteonu.

Kim jest tajemnicza bogini Kali w Hinduistycznym panteonie? Mroczną, demoniczną boginią czczoną przez morderczych tughów, jak chcieliby miłośnicy filmów przygodowych, czy Boginią Matką, troskliwą opiekunką i strażniczką hinduskich świątyń. Kali Ma – Kali pod postacią Bogini Matki jest czczona w wielu zakątkach Indii, przyzywana tysiąckroć w codziennych modlitwach Braminów i opisywana w niezliczonych poematach i pismach religijnych. 
W Kerali właściwie w każdej miejscowości, nawet w najmniejszej z wiosek znajdują się świątynie i kapliczki tej bogini.


Nie wiadomo kiedy dokładnie Kali , groźna bogini nazywana „czasem śmierci”, zaczęła odgrywać istotną rolę w tradycjach Hinduizmu.  Jednak od ok. XVI wieku bogini ta była czczona zwłaszcza w sekretnych hinduistycznych tradycjach „lewej ręki”(vämäcära) słynących z ezoterycznych rytuałów.

W wielu tekstach (np. Nirväºa tantra) Kali określana jest jako najwyższa w boskiej hierarchii; jest boginią tryumfującą nad światem i innymi bóstwami, uosabia,pierwotną stwórczą moc (śakti) powołującą do życia ludzi i istoty wyższe. Inne pisma wprost konstatują, iż mantra  Kali jest najpotężniejsza wśród magicznych formuł . Według Kämäkhyä tantra, Kali jest pierwszą, najważniejszą z dziesięciu Wielkich Bogiń Hinduizmu ( mahävidyä) , jest Wielką Boginią  w swej prawdziwej postaci(svarpa). Ezoteryczny tekst hinduistyczny Kämadä tantra stwierdza, że bogini ta nie posiada atrybutów (nirguºa), nie jest ani kobietą ani mężczyzną, jest natomiast nieskazitelną, wieczną świadomością, bytem oraz łaską(saccidänanda).

Kali symbolizuje wieloaspektowość świata i paradoksy ludzkiego życia. W tradycjach tantrycznych Kali jest jednocześnie uosobieniem śmierci i tryumfu nad śmiercią. Symbolizuje tabu -  „zakazany owoc”, którego skosztowanie, przez wtajemniczone wyznawcę, przynosi boską wiedzę i moc. Jednak, jak wspominają tantryczne pisma, zwykły śmiertelnik, który sięga po ów owoc niechybnie poniesie karę.

Kali, szczególnie w tradycjach Bengalu, jest tą, która obdarza adepta wieloma siddhi (magicznymi mocami).  Tak, na przykład, pochodzący z tamtego regionu utwór poetycki - Kälikämaìgal kävya, opowiada historię pobożnego Sundara, który uzyskał magiczne moce i pojął za żonę wybrankę swego serca dzięki łasce bogini Kali .

Kali czczona jest pod wieloma aspektami, jest dobrą matką, która pomaga swoim wyznawcom (Bhadra Kali ) i wszechpotężną boginią, która jest uosobieniem wszystkich mocy i całego wszechświata (MahāKali

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz